Android Cihazlarda Depolama Alanı Artırma

“Yeterli Depolama Alanı Yok” veya “Depolama Alanı Azaldı” uyarıları. Yeni bir uygulama indirirken veya video çekmeye çalışırken bir kabus gibi bildirim ekranına düşen bu tarz uyarıları hepimiz görmüşüzdür. Cihazlar sınırlı hafızaya sahip olarak üretiliyor -doğal olarak-. 8, 16, 32, 64 GB gibi rakamlar yeterli gözükse de fotoğraflar, müzikler, videolar, uygulamalar derken bir anda dolabiliyor. İşte bu yazıda android cihazınızda depolama alanı azalınca neler yapmanız gerektiğine bakıyoruz;

Hafızayı neyin kapladığını bulun

Cihazdaki tüm boşluğu kim kullanıyor? Android cihazlarda bunu görmenin yolu oldukça basit: Ayarlar menüsünden Depolama sekmesine gelin. Burada hangi uygulamaların yüklü olduğunu ve ne kadar alan kapladıklarını görebilirsiniz. Bu durumlarda genelde suçlular fotoğraflar, müzikler ve videolar çünkü dosya boyutları büyüktür. Fotoğraf ve müziklerimden feragat edemem diyorsanız burada yapmanız gereken şey uygulamaları silmek. Yüklediğinizi unuttuğunuz veya çok az kullandığınız uygulamaları kesinlikle silmelisiniz.

Temizleyin

Depolama alanını temizlemek için bazı şeylerden kurtulmalısınız bunun başka yolu yok. Bu işe cihazınızda yer alan ve bir işe yaramayan dosyaları temizleyerek başlayabilirsiniz. Dosya yöneticinizi açın veya cihazı bilgisayara bağlayın. Bulanık çıkan fotoğrafları, kıyıda köşede kalmış bir kere okunup bırakılmış pdfleri, artık dinlemediğiniz şarkıları, apk dosyalarını saklandıkları yerde bulun ve silin. Ayrıca Clean Master gibi uygulamalardan bir tane indirin ve artık, işe yaramayan dosyaları temizlemede yardımcı olsun.

Buluta Taşıyın

Yaptığınız temizlik cihazın nefes almasını sağlamış ve biraz rahatlamış olabilir. Artık uyarı da almıyor olabilirsiniz ama bu sorunun tamamen çözüldüğü anlamına gelmiyor. 1-2 ay içerisinde aynı uyarıları görmeniz kaçınılmaz bir son. En çok yer kaplayan şeyler üstte de bahsettiğim gibi müzik, fotoğraf ve videolar. E silmek istemiyorum o zaman ne yapıcam? diyorsanız çözüm bulut depolama sistemi. Google Drive 15 GB gibi kocaman bir alanı ücretsiz olarak bizlere veriyor. Hadi müzikler neyse de fotoğraf ve videoları Google Drive’a aktarmanızı şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca bulut depolama sisteminin güzelliklerinden biri de istediğiniz yerden, ortamdan ulaşılabilir olması. İstediğiniz zaman bilgisayarınızdan açıp fotoğraf ve videolara erişebilirsiniz. Bunların dışında dosyaları da Drive’a upload edin. Bu işlemler bittikten sonra otomatik upload ayarı yaparak çektiğiniz her fotoğraf ve videonun direkt olarak Google Drive’da depolanmasını sağlayabilirsiniz.

Kolay Çözüm: MicroSD Kart

İyi güzel diyorsun da o kadar şeyi silemedim, aktaramadım hepsi bana lazım hala yeterli boş alanım yok diyorsanız yapacağınız işlem belli. Eğer cihazınız hafıza kartı (MicroSD) destekliyorsa hemen bir teknoloji mağazasına gidip bir hafıza kartı alın ve dosyalarınızı oraya aktarın. En az 8 GBlık hafızaya sahip bir SD Kart alırsanız sizin için daha hayırlı olacaktır. Tahminim bir 8-10 ay daha hafıza sorunu yaşamazsanız. Yalnız nasıl olsa SD Kartım var diyip siz yine de her şeyi cihazınızda saklamayın. Arada bir temizlik yapmak iyidir, hafifletir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Flight 787 - Advanced v1.7 (APK+OBB) - Türk yapımı sağlam uçak simülasyon oyunu

Score! Hero v1.66 MOD APK | Para ve Enerji Hilesi

Mount & Blade: Warband v1.071 (APK-OBB)

Dream League Soccer 2017 v4.16 MOD APK - Para Hilesi

FIFA 12 by EA SPORTS [Online] v1.3.98 (APK)

Titanium Backup PRO Key ★ root v8.0.0.2 FULL APK

Trivia Crack (Reklamsız) v2.48.0 FULL APK

PlayStation Oyunları Android Cihazda Nasıl Oynanır? [Resimli Anlatım]